Szczepienia przeciwko HPV

Wirus HPV ? co to takiego?

Wirus brodawczaka ludzkiego, inaczej nazywany wirusem HPV, to jeden z papillomawirusów. Obecnie mówi się już o ponad 200 typach patogenu, które są w stanie zaatakować komórki ludzkiego naskórka i nabłonka płaskiego.  Co gorsza ? część z nich może prowadzić nie tylko do problemów typowo estetycznych, ale także tych znacznie groźniejszych dla zdrowia człowieka. Mówiąc o wirusie HPV, należy pamiętać, że najczęściej wywoływane przez niego zmiany to:

  • kurzajki (zwykle na skórze stóp i dłoni),
  • brodawki płciowe,
  • nowotwory.

Pacjenci bardzo często zadają sobie pytanie, jak mogło dojść do zakażenia. To zależy od rodzaju brodawczaka ludzkiego. Jeśli chodzi o kurzajki, wirus HPV przenosi się poprzez bezpośredni kontakt ze skórą osoby zakażonej, a nawet przedmiotami lub urządzeniami sanitarnymi (na przykład brodzikiem prysznicowym). Należy pamiętać także o tym, że na zakażenie szczególnie narażone są osoby o niskiej lub o osłabionej odporności.

Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego może dojść również poprzez kontakt płciowy. Wtedy mówimy o tak zwanych brodawkach płciowych (nazywanych także kłykcinami kończystymi) lub zmianach nowotworowych, które rozwijają się wskutek infekcji HPV. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego dochodzi najczęściej w początkowym okresie od rozpoczęcia aktywności seksualnej. Wirus HPV może zostać przeniesiony także w trakcie porodu z matki na dziecko. W niektórych przypadkach takie ryzyko jest podstawą do przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

Powikłania zakażenia wirusem HPV

Za najczęstsze objawy wirusa brodawczaka ludzkiego uważa się kurzajki. Można je zauważyć zwykle na dłoniach oraz stopach osoby zakażonej. Są to na ogół niewielkie guzki lub zgrubienia przypominające odciski. W przeciwieństwie do odcisków mają one jednak pośrodku niewielki, czarny punkt. Zwykle są to bezbolesne zmiany.

Mówiąc o wirusie HPV, nie można zapomnieć o jego zdecydowanie gorszej odmianie, odpowiedzialnej za rozwój zmian nowotworowych. Początkowo infekcja może przebiegać całkowicie bezobjawowo, dlatego też lekarze niezmiennie apelują o wykonywanie profilaktycznych badań także pod tym kątem. W przypadku kobiet szczególnie ważne są badania cytologiczne. Do niezwłocznej wizyty pań u lekarza powinny skłonić nieprawidłowe krwawienia, bóle w obrębie miednicy oraz upławy. Zgłoszenie się do specjalisty i postawienie odpowiedniej diagnozy jest szansą nie tylko na zaprzestanie rozpowszechniania się choroby, ale również na jej wyleczenie.