Profilaktyka chorób układu krążenia (CHUK) w ramach NFZ

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Umieralność w Polsce z tego powodu należy do najwyższych w Europie.

Badania epidemiologiczne i socjomedyczne pokazują, że ważną rolę w rozwoju chorób układu krążenia odgrywają niektóre wzorce zachowań składające się na współczesny styl życia - czynniki ryzyka.

Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania, przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Lekarz przeprowadza wywiad z Pacjentem oraz kieruje go na badania pozwalające określić kategorię ryzyka choroby układu krążenia.

Program kierowany jest do osób, które

w tym roku kalendarzowym mają 35, 40, 45, 50, 55 lat
są obciążone czynnikami ryzyka (palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia gospodarki lipidowej, niska aktywność ruchowa, nadwaga i otyłość, upośledzona tolerancja glukozy, nadmierny stres, nieracjonalne odżywianie się, wiek,) u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia, które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu profilaktyki CHUK także u innych świadczeniodawców

Na podstawie przeprowadzonego wywiadu, ankiety, wyników zleconych bezpłatnych badań - lekarz dokonuje oceny ryzyka chorób układu krążenia oraz wskazuje zalecenia dla Pacjenta: edukację lub dalszą diagnostykę i leczenie w poradni specjalistycznej.

Zapraszamy do udziału w bezpłatnych badaniach. Oddziałując na czynniki ryzyka można uzyskać obniżenie zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia.